2017. október 18., szerda - Lukács
Százmilliós adomány a Gyermekklinikának
Messze nem szokványos léptékű adománnyal gazdagodott a Pécsi Tudományegyetem Gyermekklinikája Dr. Csontos Irén kezdeményezése jóvoltából.
Az egykori pécsi, ma Kaliforniában élő doktornő 2006 tavaszán kereste fel Henning Sorknaest - a Rotary Club Budapest City tagját - azzal, hogy egy pécsi kórháznak szeretne jelentős értékű orvosi berendezést adományozni. A Paul Harris díjjal elismert rotariánus - aki korábban egy vajdasági (Zenta), illetve egy budapesti (Bethesda) gyermekkórházat is hasonló jellegű és nagyságrendű adományhoz juttatott - a Pécsi Rotary Klubot kérte fel a támogatási projekt megvalósítására. A finanszírozás lényege az volt, hogy az előírt feltételek teljesítése esetén a Rotary pénzalap - a Matching Grant (kapcsolt adományok) – támogatja a projektet és az Assist International elnevezésű nemzetközi szervezet százmillió forintot meghaladó értékű orvosi berendezést szállít a kijelölt pécsi kórháznak.

Az adomány feltételei:
Teljesítések:
- befogadó intézmény keresése
- a Pécsi Rotary Klub a PTE Gyermekklinikáját jelölte ki
- 60.000 USD saját erő felmutatása
- a Pécsi Rotary Klub és támogatói teremtették meg
- minimum két ország Rotary Klubjának
részvétele és támogatása
- az RC Roeselare (Belgium), az RC Livermore (Kalifornia), az RC Oklahoma City és az RC Budapest City is bekapcsolódott a projektbe

A Pécsi Rotary Klub maradéktalanul teljesítette a feltételeket, ezért - a klinika által összeírt listának megfelelően - a többségében új műszerekből álló szállítmány a napokban érkezett Pécsre. Így többek között defibrillátor, ultrahangkészülékek, inkubátorok, betegőrző-monitorok, speciális csecsemőágyak, valamint rendkívül sok egyszer használatos eszköz a mindennapos betegellátáshoz. A műszerek beszerelését, üzembe helyezését és szakszerű alkalmazásuk oktatását ideutazó amerikai szakemberek végezték.

Egy ilyen mértékű támogatás óriási jelentőséggel bír bármely hazai egészségügyi intézménynél.  Jelen adomány címzettje - a PTE Gyermekklinikája – körülbelül 5-10 év alatt tudna ekkora, százmilliós műszerfejlesztést megvalósítani. Elég csak arra gondolunk, hogy egy inkubátor 3-5, egy monitor 2-3 millió forintba kerül, műszerfejlesztésre pedig elvétve, vagy inkább nem is jut pénzügyi forrás.

A földrészeken és határokon átívelő nemes szándéknak köszönhetően kivételezett helyzetbe került a klinika. Így „legféltettebb kincsünk, a gyermek” egészségügyi eszköztára kiemelt nagyságrendben, kiváló minőségű műszerekkel gyarapodott.

A projekt támogatói:

Alapítvány az orvosképzés fejlesztésének támogatására
Autópark Kft.
Duna-Dráva Cement Kft.
Elcoteq Magyarország Kft.
PANNONPOWER HOLDING Zrt.
PMJV Önkormányzata
Siklós és Vidéke Takarékszövetkezet
Szigetvári Takarékszövetkezet
Rotary Klub Pécs
Rotary Club Budapest City
Rotary Club Roeselare (Belgium)